Oszczędzanie pieniędzy to temat, który budzi duże zainteresowanie. Wszystko dlatego, że ludzie ciągle poszukują nowych sposobów na pomnożenie posiadanych pieniędzy. W kwestii oszczędzania, Polacy najczęściej korzystają z ofert banków, których propozycje wydają się najbezpieczniejsze. Mowa przede wszystkim o kontach oszczędnościowych i lokatach. Jednak Polacy coraz częściej interesują się obligacjami skarbowymi i funduszami inwestycyjnymi.
Oszczędzanie pieniędzy – światowe trendy
Choć w Polsce popularność funduszy inwestycyjnych powoli, ale systematycznie rośnie, nadal nie jest tak duża, jak na świecie. Biorąc pod uwagę najpopularniejsze metody oszczędzania na całym globie, to właśnie fundusze inwestycyjne zajmują wysokie miejsce w rankingu. Ich aktywa, na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku osiągnęły 47 bilionów euro, ale to na pewno nie koniec, bo ich popularność nieprzerwanie rośnie.
Oszczędzanie pieniędzy w Polsce
Spośród sposobów oszczędzania, Polacy, bezapelacyjnie najchętniej wybierają rachunki i lokaty bankowe. Na koniec ubiegłego roku, zgromadzili na nich łącznie 828 mld złotych. W tym samym czasie, w funduszach inwestycyjnych mieli ulokowane blisko 130 mld złotych, czyli prawie sześć razy mniej. Ostatni kwartał 2018 roku przyniósł spadki na giełdach, a co za tym idzie zmniejszyła się wartość aktywów ulokowanych w instrumentach udziałowych. W efekcie nastąpił spadek w otwartych funduszach emerytalnych (które gros aktywów lokują w polskich akcjach), ich wartość pod koniec roku wyniosła 157 mld złotych. Spadek odnotowały także akcje – ich wartość na koniec roku wyniosła około 55 mld złotych.
Oszczędzanie w funduszach inwestycyjnych
Fundusze dłużne to doskonała alternatywa dla nisko oprocentowanych lokat bankowych. W przypadku najlepszych funduszy w tej kategorii, roczna stopa zwrotu przekroczyła w 2018 roku 4,00%. Atrakcyjna stopa zwrotu to nie jest jedyna zaleta korzystania z funduszy, jako jednej z możliwości oszczędzania. Innym istotnym aspektem tego rozwiązania, jest dzienna płynność bez utraty wypracowanych zysków. Zupełnie inaczej jest w przypadku lokat, które są zawierane na określony czas, a ich wcześniejsze zerwanie, zazwyczaj grozi utratą zgromadzonych odsetek. Ponadto, lokaty (do kwoty 100 tysięcy euro) są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Z kolei BFG funduszy nie obejmuje, ale zawsze pozostaje się właścicielem jednostek uczestnictwa. Więcej o inwestowaniu w fundusze można dowiedzieć się z tego serwisu: https://www.kupfundusz.pl/blog?Kategoria=ABC%20Inwestowania
Artykuł sponsorowany.