Kredyt dla rolników – co musisz o nim wiedzieć?

0
1185
Kredyt dla rolników

W ostatnich latach coraz popularniejszym produktem bankowym jest kredyt dla rolnika. Na czym polega, na co pozwala i jak wybrać najlepszy kredyt dla rolnika?

Kiedy warto wziąć kredyt dla rolnika?

O tym, ja ciężka jest praca na roli, a także prowadzenie gospodarstwa rolnego, najlepiej wiedzą sami zainteresowani. Tym bardziej, że osoby niespecjalnie związane z tematem często posługują się stereotypami, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Coraz mniej jest bowiem przestarzałego sprzętu, śmiało pojawiają się natomiast nowoczesne maszyny i urządzenia, widoczna jest automatyzacja. Wszystko to sprawia, że gospodarstwo rolne porównywane jest często do nowoczesnego przedsiębiorstwa, w którym dużą rolę pełni właściwe zarządzanie. Niestety w tym przypadku jest one obarczone wysokim ryzykiem, na które rolnik nie ma wpływu. Klęska żywiołowa, choroby bydła, trzody czy drobiu i wiele innych czynników mogą sprawić, że włożone środki finansowe i ciężka praca, nie przyniosą żadnych plonów – zarówno dosłownie, jak i w przenośni.

Dlatego istotną rolę dla rolnika pełni finansowanie gospodarstwa. Jako że to działalność w dużej mierze sezonowa, istnieje spore ryzyko czasowych kłopotów finansowych, nie wspominając już o wymienionych wcześniej zagrożeniach, przed którymi rolnik w żaden sposób nie może się zabezpieczyć. Odpowiedzią na wszystkie wątpliwości i kłopoty może być kredyt dla rolnika. Taka pożyczka przydaje się w różnorodnych okolicznościach, a jej przeznaczenie zależy od tego, na jaki typ kredytu się zdecydujesz. Obecna oferta kredytów dla rolników jest bardzo rozbudowana, co pozwala na znalezienie korzystnej oferty w każdej sytuacji. Zasadniczo kredyt dla rolnika występuje najczęściej w jednej z podanych form:

  • kredyt na prowadzenie działalności,
  • kredyt inwestycyjny,
  • kredyt konsolidacyjny,
  • kredyt preferencyjny.

Oczywiście w ramach każdego z wymienionych kredytów dostępne są szerokie możliwości, które mogą podlegać rozmaitym zmianom zależnie od wybranego banku. Warto też dodać, że kredyt dla rolnika często nie wymaga zabezpieczenia lub może być ono minimalne, co ma wpływ na łatwość zaciągnięcia zadłużenia. Ponadto kredyty tego typu dopasowane są do twoich potrzeb również pod względem wielkości posiadanej gospodarki rolnej. Kredyty na prowadzenie działalności pozwalają zaspokajać aktualne potrzeby gospodarstw rolnych, kredyty inwestycyjne to natomiast możliwość kupno nowego sprzętu i stopniowego wprowadzania innowacji.

Czym się kierować wybierając kredyt dla rolnika?

Jeśli szukasz kredytu dla swojego gospodarstwa rolnego, warto przyjrzeć się co najmniej kilku ofertom, aby w ten sposób wybrać najkorzystniejszy wariant dla siebie. Dobrze zacząć od zasobów internetu, dzięki nim możesz np. skonfrontować ze sobą produkty określonych banków. Z pewnością warto odwiedzić takie strony www, jak:

  • wyszukiwarki ofert kredytowych,
  • porównywarki kredytowe,
  • kalkulatory kredytowe,
  • rankingi kredytów.

Pamiętaj też, że łączny koszt kredytu uzależniony jest od wielu czynników, jak choćby RRSO, harmonogram spłat rat czy oprocentowania. W przypadku jakichkolwiek pytań, skontaktuj się z doradcą banku lub udaj się bezpośrednio do placówki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]