Strony na urządzenia mobilne – AMP czy RWD?

0
1835
Strony na urządzenia mobilne - AMP czy RWD?

W ostatnich latach zauważyć można rosnący trend osób korzystających z urządzeń mobilnych. Tablety i smartphony są coraz częściej wybierane do przeglądania treści internetowych, dlatego konieczne jest dopasowanie stron pod wspomniane urządzenia. Wybierając technologię strony na urządzenia przenośne możliwe są dwie opcje: AMP i RWD. Którą z nich najlepiej wybrać?

Czym jest strona AMP?

Accelerated Mobile Pages, czyli właśnie AMP, zostało zapoczątkowane przez Google i celem jest zaprezentowanie na witrynie jedynie niezbędną, określoną treść. Technologia ta oparta jest na treściach statycznych, która dzięki optymalizacji pozwala błyskawicznie załadowywać strony na urządzeniach mobilnych, a jej zastosowanie pozwala dopasowywać zawartość do parametrów technicznych narzędzia, na którym strona będzie wyświetlana.

Przeznaczenie technologii RWD i AMP

W technice RWD, czyli Responsive Web Design, strony zaprojektowane są tak, by wyświetlane były prawidłowo niezależnie od urządzenia. Wszelkie składowe witryny takie jak układ, rozmiar i wygląd będą automatycznie dopasowywać się do wyświetlacza smartphona, tabletu czy komputera. W przeciwieństwie do AMP responsywna strona internetowa wyświetli całą zawartość strony na każdym urządzeniu, bez konieczności rezygnacji z niektórych elementów. Można więc powiedzieć, że technologie RWD i AMP mają dwa różne cele: założenie pierwszej z nich to elastyczność, zaś drugiej to głównie szybkość działania w dostarczaniu treści użytkownikom mobile.

Czym różnią się obie technologie?

Poza celami, różnic między AMP a RWD jest więcej. Technologia AMP może działać samodzielnie lub jako dodatek do istniejącej już strony, zostaje wtedy wygenerowany jej nowy adres, ale nie ma konieczności przeprojektowywania obecnego układu witryny. Technologia ta może działać zarówno na stronie responsywnej, jak
i nieresponsywnej, a wszystkie strony korzystające z AMP będą wyświetlane
w wynikach wyszukiwania na wybrane słowa kluczowe. Cechą standardu RWD jest to, że jego wdrożenie wymaga więcej czasu, dlatego że strona musi zostać zaprojektowana na nowo, zastępując istniejącą już witrynę. Zaletą RWD niewątpliwie jest to, że działać będzie na dowolnej stronie. Strona responsywna obsługuje także formularze internetowe oraz spersonalizowane aplikacje.

Co wybrać?

To zależy od wielu czynników. Główną decyzyjną wyboru jest budżet, stworzenie responsywnej strony wiąże się z wysokimi kosztami projektowania, jednak przeglądanie strony możliwe jest w jednakowy sposób na każdym urządzeniu. Technologia AMP zdecydowanie poprawia czas ładowania witryny, jednak pozbawia ją pewnych elementów, co może odjąć stronie czytelności. Podsumowując, AMP świetnie sprawdzi się do blogów, artykułów prasowych i pozostałych, które bazują na treści, jeśli jednak strona ma być bardziej rozbudowana, a budżet nie ma znaczenia zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie RWD, jednak warto rozważyć drugi system, jako dodatek, dzięki któremu czasem możliwe będzie zaoszczędzenie czasu.

Nadal nie wiesz co wybrać? Skontaktuj się ze specjalistami w tej dziedzinie.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]