Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

0
859
księga przychodów i rozchodów
Fot. Pexels.com

Każdy przedsiębiorca spotkał się z koniecznością wypełnienia księgi przychodów i rozchodów. Jeśli dopiero myślisz nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej warto zapoznać się czym jest ta podstawowa forma rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/podatkowa-ksiega-przychodow-i-rozchodow-czym-ona-jest-i-jak-ja-prowadzic/

Czym jest księga przychodów i rozchodów?

Jest to forma ewidencjonowania przychodów oraz wydatków przedsiębiorstwa. Jednocześnie jest jedną z najprostszych form rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.

Opcja ta jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy mają przychody mniejsze niż 2 000 000 euro za poprzedni rok. Jednocześnie firma musi rozliczać się na zasadach ogólnych lub w formie podatku liniowego.

W związku z wymaganiami najczęściej księgę przychodów i rozchodów prowadzą małe i średnie firmy. Może być prowadzona w formie tradycyjnej czyli papierowej lub elektronicznej.

Jakie informacje muszą się znaleźć w księdze przychodów i rozchodów?

Należy ewidencjonować wszystkie transakcje w księdze przychodów i rozchodów. Zapiski powinny być chronologiczne.

Informacje jakie należy umieścić w księdze przychodów i rozchodów:

  • wartość sprzedanych towarów lub usług,
  • wydatki,
  • osiągany przychód,
  • dane kontrahenta.

Ponadto należy pamiętać o zachowaniu dowodów na prowadzone transakcje. Mogą to być raporty fiskalne, faktury VAT, rachunki, dowody opłat bankowych bądź wszelkie inne dokumenty potwierdzające wykonanie transakcji.

Należy pamiętać o regularnym dokonywaniu wpisów do księgi przychodów i rozchodów.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Kiedy zdecydujemy się na taką formę rozliczenia należy wiedzieć, że poza księgą przychodów i rozchodów należy prowadzić ewidencję sprzedaży, ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wszelkie dane należy wpisywać do księgi w języku polskim. Informacje tam zawarte powinny być czytelne dla każdego, a nie tylko właściciela przedsiębiorstwa.

 

Wybór księgi przychodów i rozchodów to decyzja na stosunkowo łatwe rozliczenie z US. Należy pamiętać o regularny uzupełnianiu księgi oraz o zachowaniu chronologii w umieszczaniu danych. Jest to niezwykle proste i nawet przy niewielkiej ilości doświadczenia można sobie z tym poradzić.

Zobacz też: http://ideainteractive.pl/aplikacje-ktore-pomoga-wykonac-trening-w-domu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]