Każdy przedsiębiorca spotkał się z koniecznością wypełnienia księgi przychodów i rozchodów. Jeśli dopiero myślisz nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej warto zapoznać się czym jest ta podstawowa forma rozliczenia z Urzędem Skarbowym.
Przeczytaj też: http://www.synat.pl/podatkowa-ksiega-przychodow-i-rozchodow-czym-ona-jest-i-jak-ja-prowadzic/
Czym jest księga przychodów i rozchodów?
Jest to forma ewidencjonowania przychodów oraz wydatków przedsiębiorstwa. Jednocześnie jest jedną z najprostszych form rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.
Opcja ta jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy mają przychody mniejsze niż 2 000 000 euro za poprzedni rok. Jednocześnie firma musi rozliczać się na zasadach ogólnych lub w formie podatku liniowego.
W związku z wymaganiami najczęściej księgę przychodów i rozchodów prowadzą małe i średnie firmy. Może być prowadzona w formie tradycyjnej czyli papierowej lub elektronicznej.
Jakie informacje muszą się znaleźć w księdze przychodów i rozchodów?
Należy ewidencjonować wszystkie transakcje w księdze przychodów i rozchodów. Zapiski powinny być chronologiczne.
Informacje jakie należy umieścić w księdze przychodów i rozchodów:
- wartość sprzedanych towarów lub usług,
- wydatki,
- osiągany przychód,
- dane kontrahenta.
Ponadto należy pamiętać o zachowaniu dowodów na prowadzone transakcje. Mogą to być raporty fiskalne, faktury VAT, rachunki, dowody opłat bankowych bądź wszelkie inne dokumenty potwierdzające wykonanie transakcji.
Należy pamiętać o regularnym dokonywaniu wpisów do księgi przychodów i rozchodów.
Co jeszcze należy wiedzieć?
Kiedy zdecydujemy się na taką formę rozliczenia należy wiedzieć, że poza księgą przychodów i rozchodów należy prowadzić ewidencję sprzedaży, ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Wszelkie dane należy wpisywać do księgi w języku polskim. Informacje tam zawarte powinny być czytelne dla każdego, a nie tylko właściciela przedsiębiorstwa.
Wybór księgi przychodów i rozchodów to decyzja na stosunkowo łatwe rozliczenie z US. Należy pamiętać o regularny uzupełnianiu księgi oraz o zachowaniu chronologii w umieszczaniu danych. Jest to niezwykle proste i nawet przy niewielkiej ilości doświadczenia można sobie z tym poradzić.
Zobacz też: http://ideainteractive.pl/aplikacje-ktore-pomoga-wykonac-trening-w-domu/