Wózek widłowy – kupić czy wynająć?

0
2689
Wózek widłowy – kupić czy wynająć?

W każdym większym obiekcie magazynowym można zauważyć pracowników przemieszczających się wózkami widłowymi. Tego typu pojazdy są niezbędne do przewożenia, załadunku i rozładunku towarów, które mogą ważyć w sumie nawet do kilkudziesięciu ton. Ich zakup powinien być przemyślaną decyzją, jednak w niektórych przypadkach może okazać się, że wystarczy wynajem wózków widłowych. Kiedy takie rozwiązanie jest bardziej korzystne? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Zwróć uwagę na czas eksploatacji wózków widłowych w trakcie pracy

Zakup wózków widłowych to duża inwestycja, dlatego taka decyzja nie może być podejmowana zbyt pochopnie. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które mogą wpłynąć na to, czy warto kupić nowe pojazdy, czy tylko je wynajmować. Głównym zagadnieniem, nad którym trzeba się zastanowić, jest suma czasu pracy wózka widłowego. Być może będzie on używany okazjonalnie lub tylko na pół godziny w ciągu dnia. W takim przypadku nie warto przepłacać i skorzystać z wynajmu, ewentualnie kupna pojazdów używanych, zwłaszcza jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu. Jest to znakomity pomysł na obniżenie kosztów własnych i w pełni użyteczne kontynuowanie prac w przedsiębiorstwie.

Zalety wynajmu wózków widłowych

W przypadku kupna wózków widłowych pozostaje druga kwestia – zdecydować się na zakup pojazdów nowych czy używanych? Wraz z nowym wózkiem otrzymujemy również kilkuletnią gwarancję producenta, a także mamy świadomość, że sprzęt nie był dotychczas przez nikogo używany. Warto również zapytać sprzedawcę o możliwość serwisowania wózków. Decyzja o ich zakupie „z drugiej ręki” niesie za sobą drobne ryzyko posiadania pojazdów z drobnymi usterkami. Często przeważa w takiej sytuacji aspekt finansowy, ponieważ używane wózki widłowe są o wiele tańsze i pozwalają znacząco ograniczyć koszty prowadzenia firmy. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w początkowym etapie jej działalności.

Zalety wynajmu wózków widłowych

Wynajem wózków widłowych również przynosi korzyści finansowe. Lepiej zdecydować się na taki krok, jeżeli eksploatacja pojazdów będzie sezonowa lub okazjonalna. Przy okazji warto uzyskać informację, czy w danej firmie specjalizującej się w wynajmie wózków widłowych istnieje możliwość wynajmu krótko- i długoterminowego, ponieważ w danym momencie można mieć zapotrzebowanie na wózki tylko na kilka dni, ale w przyszłości może się ono zwiększyć do kilku miesięcy w roku.

Wynajmem wózków widłowych zajmuje się firma IPZ, która jest dystrybutorem wózków widłowych od ponad 25 lat. W asortymencie posiada wózki widłowe (o udźwigu od jednej do ośmiu ton) takich uznanych producentów, jak: Toyota, Still, Linde, Hile, Nissan, Clark czy Mitsubishi. Każdy z pojazdów posiada odpowiednią decyzję Urzędu Dozoru Technicznego o dopuszczeniu do eksploatacji. Firma IPZ oferuje wynajem zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy, na który udzielane są duże rabaty zależne od specyfiki pracy wózka oraz ilości motogodzin. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]