5 faktów o kredycie gotówkowym, na które mogłeś nie zwrócić uwagi

0
2622
5 faktów o kredycie gotówkowym, na które mogłeś nie zwrócić uwagi

Kredyty gotówkowe to pozornie nieskomplikowane produkty. Pożyczasz pieniądze od banku a następnie musisz oddać dług, powiększony o odsetki. Tyle teorii, gdyż często okazuje się, że pożyczka kosztuje znacznie więcej, niż zakładałeś a warunki jej udzielenia są o wiele bardziej skomplikowane, niż obiecuje telewizyjna reklama. Oto 5 faktów o chwilówkach.

Promocyjne kredyty gotówkowe mogą być droższe, niż standardowa oferta

Bank kusi cię oprocentowaniem 0%? Zanim zaczniesz się cieszyć na myśl o tanim kredycie, sprawdź, ile procent wynosi RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jeśli bank oferuje kredyty gotówkowe z niskim oprocentowaniem, bardzo możliwe że „odbija” to sobie na marży albo prowizji.

Masz problem ze spłatą? Możesz wziąć wakacje

Wielu klientów mając problemy z terminowym wywiązaniem się ze zobowiązań po prostu chowa głowę w piasek i unika kontaktu z bankiem. To błąd, gdyż jeśli wyjdziesz z inicjatywą, twój kredytodawca może zaproponować skuteczne rozwiązanie. Przykładowo, kredyty gotówkowe mogą wiązać się z możliwością wakacji kredytowych. Taka opcja oznacza, że przez umówiony z bankiem czas nie płacisz rat.

Kredyt gotówkowy możesz wziąć na dowolny cel

Co to oznacza? Nie musisz tłumaczyć bankowi, na co chcesz przeznaczyć pieniądze. Nie ma to znaczenia, czy za pożyczone 10 tysięcy chcesz jechać na wakacje, kupić auto, wyremontować łazienkę czy kupić dyskografię ulubionego zespołu na płytach winylowych. W niektórych przypadkach warto jednak zastanowić się, czy bank nie może zaproponować ci lepszych warunków i niższego oprocentowania, jeśli weźmiesz kredyt dedykowany konkretnemu celowi – na przykład pożyczka na remont mieszkania lub zakup auta może być o wiele niżej oprocentowana.

Harmonogram spłaty a wolność finansowa

Nie bież pożyczki, jeśli nie masz przygotowanego realnego i możliwego do zrealizowania planu pozbycia się długu. Kredyty gotówkowe to produkty dla odpowiedzialnych klientów, którzy mają możliwość wywiązania się ze spłaty. Zanim zaciągniesz pożyczkę, skorzystaj z kalkulatora kredytu i sprawdź różne scenariusze spłaty. Nie bądź przesadnym optymistą – lepiej wydłużyć okres kredytowania lecz mieć jednocześnie pewność, że comiesięczna rata nie zaburzy stabilności twojego domowego budżetu.

Każdy kredyt możesz ubezpieczyć

Co dzieje się w momencie, gdy nagle w wyniku zdarzeń losowych nie jesteś w stanie płacić rat? Kredyty gotówkowe można ubezpieczyć, a zakres ochrony może obejmować najróżniejsze zdarzenia – od utraty pracy, przez utratę zdolności do pracy, pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku a nawet ewentualność zgonu. Co istotne, zakup ubezpieczenia nie zawsze bardzo istotnie wpływa na podniesienie wysokości raty. Pożyczka o niższym ryzyku bywa czasem korzystniej oprocentowana.

[Głosów:1    Średnia:5/5]