Jak zoptymalizować koszty użytkowania samochodu w firmie? Poradnik

0
2507
Jak zoptymalizować koszty użytkowania samochodu w firmie? Poradnik

Duże przedsiębiorstwa posiadające rozbudowaną flotę samochodową narażone są na spore wydatki. Zastanawiasz się, jak zoptymalizować ponoszone co miesiąc koszty? Jednym z rozwiązań jest leasing, aczkolwiek istnieje wiele innych opcji.

Koszty użytkowania samochodu firmowego stanowią spore obciążenie dla budżetu. Dlatego przedsiębiorcy szukają sposobów na zmniejszenie wydatków związanych z posiadaniem rozbudowanej floty pojazdów.

Leasing z opcją wymiany samochodu na nowy

Chcąc zoptymalizować koszty użytkowania pojazdu, warto rozważyć wzięcie leasingu z możliwością wymiany auta po 3-4 latach użytkowania. Dzięki temu przedsiębiorstwo otrzyma szansę na stały dostęp do samochodów będących cały czas na gwarancji producenta. Tym samym zmniejsza się prawdopodobieństwo związane z koniecznością pokrywania wydatków na rzecz kosztownych napraw – szczególnie, że nowe samochody ulegają usterkom znacznie rzadziej niż pojazdy używane.

Przykład: Leasing SMARTPLAN dostępny w ofercie Toyota Leasing pozwala na wymianę samochodu firmowego co 3-4 lata. Dodatkowym atutem jest niska miesięczna rata leasingowa . Taki leasing pozwala więc na znaczną optymalizację wydatków związanych z użytkowaniem samochodu firmowego.

Karta paliwowa pozwalająca kontrolować wydatki

Jak pokazują statystyki, największe koszty związane z użytkowaniem pojazdu firmowego wiążą się z zakupem paliwa. Często wynika to z nadużyć po stronie pracowników, którzy wykorzystują auta również do celów prywatnych.

Przedsiębiorca, chcąc uniknąć niepotrzebnych wydatków, powinien pomyśleć o zakupie kart paliwowych. To świetne rozwiązanie, które pozwala na kontrolowanie kosztów związanych z tankowaniem paliwa. Wszystkie transakcje dokonywane są bezgotówkowo, a raporty zapisywane i przekazywane przedsiębiorcy. Co więcej, użytkownik karty ma obowiązek np. podawania przebiegu przy każdym tankowaniu. Pozwala to ocenić, czy częste wizyty na stacji benzynowej faktycznie wynikają z zawodowego użytkowania pojazdu.

Karta paliwowa to rozwiązanie, które – poza możliwością kontrolowania wydatków – przynosi więcej korzyści. Niektóre z nich to:

  • uproszczenie czynności administracyjnych związanych z rozliczaniem delegacji;
  • możliwość skorzystania z atrakcyjnych rabatów na paliwo;
  • odroczony termin płatności za paliwo – jedna zbiorcza faktura dla danej karty wystawiana jest raz w miesiącu.

Karta serwisowa z możliwością zakupu akcesoriów samochodowych

Przedsiębiorcy, którzy chcą zoptymalizować koszty użytkowania pojazdu firmowego, mogą pomyśleć o uzyskaniu karty serwisowej. Ona, podobnie jak karta paliwowa, pozwala m.in. na odroczenie terminu płatności. Wpływa to w dużym stopniu na zachowanie płynności finansowej i pozwala lepiej przygotować się na większe wydatki.

Dzięki karcie serwisowej istnieje możliwość bezgotówkowej naprawy pojazdu, co podobnie jak w przypadku karty paliwowej, przynosi sporą oszczędność czasu. Ponadto wiele firm wydających takie karty pozwala na wykorzystanie limitu nie tylko na naprawę, ale również na zakup akcesoriów samochodowych.

Jeśli zależy ci na zoptymalizowaniu kosztów związanych z flotą pojazdów, leasing, karta paliwowa oraz karta serwisowa to rozwiązania dedykowane właśnie tobie. Rozważ wszystkie opcje i przekonaj się, czy faktycznie zaoszczędzisz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]