Dlaczego warto wdrożyć system ERP do produkcji

0
1340
Dlaczego warto wdrożyć system ERP do produkcji

W czasach niezwykle gwałtownej globalizacji oraz rewolucji w obszarach technologii informacyjnych raczej trudno nie zauważyć rozwoju, który ma właśnie miejsce w skali światowej. Klienci są znacznie lepiej poinformowani, toteż ich oczekiwania stale rosną. Jednocześnie globalna rywalizacja staje się coraz większa i nigdy nie wiadomo, gdzie spodziewać się nowych konkurentów.

Być najlepszym w swoim kraju to dziś zdecydowanie za mało. Aby przetrwać i zapewnić swojej firmie rentowność, nie wystarczy już przeciętne techniczne przygotowanie produkcji. Należy dążyć do najwyższych światowych standardów. Tylko organizacje, które potrafią zbudować konkurencyjną strategię opartą na szerokiej wiedzy o swoich klientach i konkurencji mogą zwyciężyć. Temu właśnie służy planowanie produkcji w systemach ERP, czyli z angielskiego Enterprise Resource Planning.

Czym jest ERP?

Jest to rodzaj oprogramowania służącego do planowania zasobów przedsiębiorstwa produkcyjnego. Innymi słowy mówiąc, jest to pewien system modułów obejmujących określone obszary firmy, tj. handel, produkcja, logistyka, gospodarka magazynowa, czy księgowość, opartych na wspólnej bazie danych. Taka budowa świetnie sprawdza się w gromadzeniu różnego rodzaju danych, a następnie ich porządkowaniu i integracji wszystkich obszarów funkcjonowania organizacji.

Czy ERP sprawdza się w produkcji?

System ERP sprawdza się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wsparcie informatyczne. Im bardziej skomplikowany proces wytwarzania, tym lepiej. Jest to świetne narzędzie do planowania produkcji oraz sprawnego rozliczania pracy. Umożliwia znaczące zwiększenie wydajności oraz kontrolę nad tym, co w danej chwili dzieje się na hali. Wraz z modułem harmonogramowania produkcji jest idealnym narzędziem zarządzania w przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Zarządzanie zdolnościami produkcyjnymi

Wymagania współczesnego rynku wymuszają na przedsiębiorcach znacznie bardziej elastyczne podejście do realizacji zamówień. Nie ulega wątpliwości, że jednym z najważniejszych parametrów oceny danego wytwórcy jest wskaźnik związany ze skróceniem czasu dostępności produktu na rynku. Parametru tego nie można przecież skracać w nieskończoność. Znaczenie mają w tym przypadku ograniczenia systemu wytwarzania. Systemy ERP pozwalają na sterowanie procesem produkcyjnym w sposób najbardziej optymalny.

Wdrożenie oprogramowania dobrej klasy enterprise w sektorze wytwarzania przynosi zatem szereg korzyści, które widoczne są m.in. w obszarze łańcucha dostaw, czy choćby zarządzania pracownikami. Najważniejsze z nich to efektywniejsze zarządzanie przepływami surowców i materiałów, znacznie lepsze planowanie produkcji, aktualne stany magazynowe, poprawa relacji z klientami, a także rejestracja czasu pracy i co za tym idzie efektywniejsze zarządzanie pracownikami produkcyjnymi.

Narzędzia wchodzące w skład systemu ERP pozwalają również na bieżące monitorowanie oraz dokładne analizowanie procesów, które zachodzą na styku logistyki zaopatrzenia oraz produkcji. Jest to szczególnie istotne dla firm, w których dostawa materiałów musi odbywać się w zgodzie z zasadą Just in Time.

[Głosów:0    Średnia:0/5]