Poznaj najlepsze sposoby na walkę z wilgocią w domu!

0
845
Poznaj najlepsze sposoby na walkę z wilgocią w domu

Wilgoć jest problemem, który dotyka wielu mieszkań. Choć częściej spotykany jest w starym budownictwie ze względu na źle przeprowadzoną wentylację, również nowo wybudowane bloki i domy spotykają się często z nadmierną ilością wilgoci w powietrzu. Jak zabezpieczyć dom przed wykwitami pleśni, aby zadbać o zdrowie wszystkich domowników? Zapraszamy do artykułu!

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania wilgoci?

Nie ulega wątpliwości, że pomieszczeniami najbardziej narażonymi na wystąpienie wykwitów pleśni na ścianach są kuchnia i łazienka. Znajdująca się w nich para wodna powstająca podczas mycia naczyń, gotowania, czy kąpieli, osadza się na ścianach. Problem dotyczy zwłaszcza pomieszczeń posiadających słabą wentylację, w tym problem z dostępem do świeżego powietrza.

Co bardzo ważne, wilgoć i grzyb w mieszkaniu nie pojawiają się z dnia na dzień. Powstają w wyniku długotrwałego narażenia ścian budynku na kontakt z dużą ilością pary wodnej. Innymi przyczynami powstawania pleśni mogą być:

  • zalanie mieszkania przez sąsiada lub powódź,
  • niesprawna wentylacja (najczęściej w przypadku budownictwa starego typu),
  • nieodpowiednie ocieplenie budynku oraz zabezpieczenie dachu,
  • nieszczelność drzwi i okien.

Aby zabezpieczyć dom przed powstawaniem pleśni i grzyba na ścianach, warto zadbać o odpowiednią wentylację i wysokiej jakości montaż okien oraz drzwi już na etapie budowy budynku. W końcu profilaktyka zawsze jest najlepszą metodą leczenia! Jeżeli natomiast problem nadmiernej wilgoci w Twoim domu pojawiał się regularnie, podamy Ci kilka rad, dzięki którym skutecznie zwalczysz go raz na zawsze.

Sposoby, które skutecznie zwalczają wilgoć

Jeżeli wilgoć już zagościła w Twoim domu i zależy Ci na tym, aby zapobiec nawrotom problemu, pamiętaj o dokładnym usunięciu jej nadmiaru. Wyczyść od wewnątrz i zewnątrz kratki wentylacyjne, ponieważ mogą na nich znajdować się komórki grzybów.

Jeżeli grzyb pojawia się w Twoim domu głównie w kuchni, postaw na gotowanie przy garnkach osłoniętych pokrywkami. Do tego zawsze włączaj okap – ten doskonale pochłania nadmiar wilgoci z powietrza.

Jeśli Twój dom posiada słabą wentylację, powinieneś zaopatrzyć się w osuszacz powietrza – model urządzenia dobiera się do metrażu mieszkania oraz wysokości pomieszczeń. Możesz również postawić na tradycyjny pochłaniacz wilgoci.

W ramach profilaktyki przeciw powstawaniu grzyba na ścianach powinieneś zadbać o utrzymanie w mieszkaniu optymalnej temperatury. Wyższa temperatura sprawia, że nadmiar wody odparowuje, a powietrze staje się suche. Warto też zrezygnować z urządzeń takich jak nawilżacze powietrza.

Kolejnym ciekawym sposobem na ograniczenie wilgoci w mieszkaniu są rośliny. Kwiaty takie jak paprocie, czy skrzydłokwiat skutecznie wspomogą Cię w osuszaniu powietrza w pomieszczeniu. To naturalny i bezpieczny sposób na walkę z nadmiarem wody, który dodatkowo wzbogaca wystrój wnętrza o stylową, naturalną dekorację.

Alternatywą dla metod naturalnych są środki chemiczne. Te najlepiej stosować, jeżeli zauważyłeś na swojej ścianie wykwit pleśni. Oczyść dokładnie zagrzybioną ścianę z pomocą szczotki, a następnie umieść na niej preparat. Po wyznaczonym przez producenta środka czasie będziesz mógł pomalować ścianę i przywrócić jej dawny, świeży wygląd.

Problem wilgoci nie tylko w domu!

Warto jednak wspomnieć, że wilgoć dotyka nie tylko naszych mieszkań. Również meble ogrodowe, altanki, domki letniskowe, szopy, składziki, kurniki, czy budy dla psów są narażone na wystąpienie wykwitów pleśni. Tego typu elementy wykonane są najczęściej z drewna – powinno być ono regularnie impregnowane.

Warto również zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie naszych zwierząt domowych. W końcu wilgoć może również negatywnie wpłynąć na ich stan zdrowia. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest tutaj zabezpieczenie budy pupila. Ta powinna być regularnie impregnowana. To może jednak nie wystarczyć.

Aby zapewnić pupilom komfort, możesz zamontować na budzie dedykowaną kurtynę paskową z folii PCV. Ta zapewni pupilowi łatwy dostęp do wnętrza budy, zapewniając jednocześnie ochronę przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Tego typu kurtynę możesz z powodzeniem zastosować przy innych budowlach ogrodowych, np. szopach, czy składzikach.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci skutecznie zwalczyć wilgoć w domu i ogrodzie oraz zabezpieczyć budynek na przyszłość. Powodzenia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]