Automatyka przemysłowa, czyli pomoc w sprawnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa

0
782
Automatyka przemysłowa

Automatyzacja jest niezbędna w każdej nowoczesnej firmie produkcyjnej. Nie tylko świadczy o tym, iż przedsiębiorstwo idzie z duchem czasu, ale przynosi mu wiele realnych korzyści. Sprawdźmy, jakie są najważniejsze z nich i co warto zastosować, aby je rzeczywiście uzyskać.

Automatyka odciążająca pracowników

W wielu branżach istnieje szereg prac ciężkich, których wykonanie wiąże się ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym albo pracą w niekorzystnych warunkach. Może to być konieczność przenoszenia ciężkich przedmiotów, ale też praca w bardzo zimnym lub gorącym środowisku, przy wysokim stopniu zapylenia powietrza lub w miejscach, w których ulatniają się szkodliwe substancje.

Automatyzacja linii produkcyjnych pozwala jednak odciążyć pracowników i zwalnia ich z konieczności wykonywania tych najgorszych, najtrudniejszych zadań. Taśmociągi, prasy, urządzenia podające czy podnośniki doskonale radzą sobie z zadaniami, które dla ludzkich rąk mogłyby być trudne. Co więcej, większość nowoczesnych urządzeń zaopatrzona jest w wysoki stopień ochrony na niekorzystne warunki, w tym pył, wodę czy drgania, co pozwala im pracować nawet w środowisku niekorzystnym dla zdrowia człowieka.

Brak przestojów w pracy

Przestoje w pracy, zwłaszcza spowodowane brakiem zasilania, są niezwykle niekorzystne. Nie tylko sprawiają, że produkcja ulega opóźnieniu, ale mogą też przyczynić się do szybszego zużycia urządzeń. Wiele z nich, będąc na pełnym rozruchu, nie powinno być nagle zatrzymywanych, a brak energii może to właśnie spowodować.

Aby uniknąć tych przykrych niespodzianek, należy zainwestować w systemy samoczynnego załączania rezerwy, które automatycznie przełączają odbiorniki z podstawowego źródła zasilania na rezerwowe (i odwrotnie) w przypadku wystąpienia awarii w sieci trójfazowej (zanik napięcia, asymetria, nieprawidłowa kolejność faz). Pomaga ta uniknąć przestojów i spowalnia wyeksploatowanie urządzeń. Co więcej, to bardzo proste w działaniu i tanie rozwiązanie, które można znaleźć pod adresem https://hazbi.com/pl/p/SZR-Polin-SZR-1-Sterownik-Samoczynnego-Zalaczania-Rezerwy-siec-siec-wyjscie-napieciowe/23097334.

Mniejsze koszty produkcyjne i mniej odpadów

Wykorzystanie automatyki pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji. Stosowanie falowników i systemów soft-startu sprawia, że znacznie mniejsze prądy zużywane są podczas rozruchu i ciągłej pracy – są bowiem dobrze dopasowane do faktycznych, wymaganych obrotów danych urządzeń.

Z kolei zastosowanie maszyn wykonujących zautomatyzowane, zaprogramowane czynności pozwala na wprowadzenie większej powtarzalności i wyższej jakości produktów. W ten sposób powstaje mniej odpadów, a materiały zostają wyeksploatowane w największym możliwym stopniu. Dzięki temu również koszty produkcji mogą zostać skutecznie obniżone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]