Na czym polega praca mistrza ceremonii pogrzebowej

0
3413
Na czym polega praca mistrza ceremonii pogrzebowej

Najczęściej ceremonia pogrzebowa jest prowadzona przez osobę duchowną. W czasie postępującej laicyzacji coraz więcej osób nie godzi się jednak na katolicki pochówek i nie życzy sobie obecności księdza. Aby jednak pogrzeb był godny, a ból rodziny ukojony, powstała instytucja mistrza ceremonii pogrzebowej. Na czym polega jego praca i jak wygląda pogrzeb z mistrzem ceremonii?

Kim jest mistrz ceremonii?

Mistrz ceremonii to osoba, która prowadzi ceremonię. W Polsce jest ich bardzo niewielu. Zdarza się, że mistrzami ceremonii zostają aktorzy. Nic dziwnego – nikt lepiej niż oni nie potrafi przemawiać i nadawać nastroju poprzez odpowiedni strój, mimikę, gesty i ton głosu. Niezależnie od tego, czy pogrzeb prowadzi ksiądz czy mistrz ceremonii, zawsze jego zadanie jest czymś na pograniczu aktorstwa – ważna jest oprawa.

Ponieważ godny pochówek należy się każdemu, niezależnie od wyznania, świecki mistrz ceremonii jest dostępny z ramienia urzędów samorządu terytorialnego. Mistrzów ceremonii jest jednak tak niewielu, że nie zaspokajają oni zapotrzebowania. Dlatego pojawiają się coraz częściej osoby prywatne świadczące tego typu usługi pogrzebowe.

Jak wygląda pogrzeb z mistrzem ceremonii?

Mistrz ceremonii wyróżnia się ubiorem. Często są to: czarna peleryna, cylinder i białe rękawiczki. Mogą to być także biret, toga i łańcuch, podobnie jak w przypadku urzędnika stanu cywilnego podczas ceremonii ślubnej.

Dobry mistrz ceremonii stara się poznać rodzinę zmarłego i dowiedzieć się czegoś o nim, aby spersonalizować pogrzeb, nadać mu wyjątkowy charakter. Dlatego przed pogrzebem mistrz ceremonii i bliscy zmarłego spotykają się, aby przekazać mu, jak i czym żyła grzebana osoba, co lubiła i jaka była. Wynika to z założenia, że każdy jest inny i wymaga innego pożegnania, podobnie jak nie ma dwóch takich samych rodzin i każda oczekuje czego innego. Celem mistrza ceremonii jest przywołanie w uczestnikach pogrzebu miłych wspomnień o zmarłym i postaranie się o to, aby właśnie te dobre wspomnienia utkwiły im w pamięci na zawsze. Dlatego każdy mistrz starannie przygotowuje mowę pogrzebową. Dba on także o dodatkową oprawę. Może to być podkreślająca podniosłość chwili muzyka klasyczna lub taka, jakiej zażyczył sobie zmarły przed śmiercią.

Mistrz ceremonii dba o to, aby zmarły miał dobry pogrzeb, ale nie zrobi niczego bez konsultacji z rodziną. Dlatego to bliscy zmarłego są współtwórcami tej wyjątkowej chwili i mimo wynajęcia osoby prowadzącej to od nich zależy, jak będzie wyglądał pochówek. Ponadto na przebieg pogrzebu ma wpływ dobór odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Należycie do swoich obowiązków podchodzi www.zakladpogrzebowy24.pl.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]