Kiedy można wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

0
2403

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć w kilku sytuacjach, m.in. wraz z nabyciem lub sprzedażą samochodu, lub wówczas, gdy termin ochrony ubezpieczeniowej dobiega końca. Niezłożenie pisemnego wypowiedzenia jest równoznaczne ze zgodą na przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym należy zawrzeć zaraz po zakupie lub zarejestrowaniu samochodu. Za jazdę bez ochrony ubezpieczeniowej narzucane są wysokie kary finansowe (max. do 4000 zł).

W jakiej sytuacji można wypowiedzieć umowę OC?

Wypowiedzenie umowy OC można złożyć w kilku sytuacjach:

  • wtedy, gdy zbliża się koniec ochrony ubezpieczeniowej zawartej umowy. Jest to rozwiązane praktykowane najczęściej przez właścicieli pojazdów, którzy nie są zadowoleni z jakości usług danego towarzystwa ubezpieczeniowego lub znaleźli tańszą ofertę. W takim przypadku należy złożyć wypowiedzenie najpóźniej dzień przed końcem trwania umowy. W przeciwnym razie umowa przedłuży się automatycznie o 12 miesięcy;
  • w momencie nabycia samochodu. Warto pamiętać, że wówczas, gdy kupujemy auto zazwyczaj wraz z nim nabywamy ważną polisę OC. W takiej sytuacji nowy właściciel pojazdu ma prawo do wypowiedzenia umowy OC w dowolnym momencie;
  • w momencie wyrejestrowania pojazdu. Wynika to z przepisów ustawy z 2003 r. o obowiązkowych ubezpieczeniach. Samochód można wyrejestrować z kilku powodów, w tym m.in.: w przypadku kradzieży, sprzedaży za granicę lub zezłomowania.

Wypowiedzenie umowy OC – co powinno się w nim znaleźć?

W zależności od wewnętrznych przepisów towarzystwa ubezpieczeniowego umowę polisy OC można wypowiedzieć przez formularz, znajdujący się na stronie internetowej firmy lub sporządzenie pisma i wysłane go pocztą tradycyjną, lub elektroniczną. Przy składaniu wypowiedzenia online warto pamiętać o tym, że powinien to być zeskanowany dokument z własnoręcznym podpisem.

W wypowiedzeniu umowy OC powinny znaleźć się takie informacje, jak:

  • dane osobowe właściciela polisy ubezpieczeniowej,
  • adres zamieszkania właściciela polisy ubezpieczeniowej,
  • numer polisy ubezpieczeniowej,
  • numer rejestracyjny ubezpieczonego pojazdu,
  • model i marka ubezpieczanego pojazdu.
[Głosów:1    Średnia:5/5]