Jakich zmian warto dokonać w gospodarowaniu finansami, by po roku zwiększyć oszczędności?

0
4583
Jakich zmian warto dokonać w gospodarowaniu finansami, by po roku zwiększyć oszczędności?

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że warto oszczędzać, jednak nie wszyscy decydują się na gromadzenie środków tłumacząc się tym, że nie mają z czego oszczędzać i żyją „od wypłaty do wypłaty”. Tymczasem wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w gospodarowaniu finansami, by już po 12 miesiącach zauważyć wzrost oszczędności.

Jak pokazują raporty, nawet 45% Polaków deklaruje posiadanie oszczędności na poziomie odpowiadającym trzykrotności miesięcznych zarobków. Oznacza to, że gromadzenie środków – nawet przy przeciętnych zarobkach – jest możliwe.

Poznaj 3 kroki do rozpoczęcia oszczędzania:

Krok 1. „Inwentaryzacja” finansów

W pierwszej kolejności należy dokonać „inwentaryzacji” finansów, czyli zestawienia przychodów i wydatków. Pozwoli to sprawdzić, czy wszystkie koszty w danym miesiącu są faktycznie konieczne i z których można zrezygnować w przyszłości.

O ile sporządzenie listy przychodów jest proste, o tyle inwentaryzacja wydatków jest dość skomplikowana. Warto więc na początek zestawić wydatki podzielone na koszty stałe (np. rachunki, jedzenie) i koszty zmienne (np. prezenty, nieprzewidziane wydatki, wyjścia do kina).

Krok 2. Ograniczenie wydatków

Skoro już wiadomo, na co wydawane są pieniądze, dobrze jest ograniczyć wydatki – te, które nie są koniecznością. Być może warto zrezygnować z dwóch obiadów w restauracji w ciągu tygodnia na rzecz domowego jedzenia? A może dobrze będzie zmniejszyć budżet na zakupy odzieżowe o kilkadziesiąt złotych? Takie drobne oszczędności sprawią, że z miesiąca na miesiąc można będzie dysponować większą kwotą „wolnych środków”.

Krok 3. Założenie konta oszczędnościowego

Gdy mamy już wygospodarowane pieniądze, dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie ich w instrumentach finansowych pozwalających na pomnażanie zysków. Warto założyć konto oszczędnościowe dzięki któremu można systematycznie odkładać nawet niewielkie kwoty. W zależności od oprocentowania, konto oszczędnościowe przyniesie pewny zysk – adekwatny do wysokości zdeponowanej kwoty oraz wartości oprocentowania.

Konto oszczędnościowe dostępne jest w ofercie wszystkich banków, warto więc przeprowadzić szczegółową analizę, która pozwoli na wybór rachunku z wysokim oprocentowaniem oraz bez opłat za prowadzenie konta.

Zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość regularnego odkładania środków, które „pracują” na zysk każdego miesiąca. Nie ma przy tym znaczenia, czy miesięczne wpłaty wyniosą 20 zł czy 100 zł – każda kwota jest ważna, ponieważ krok po kroku pozwala zwiększać gromadzony kapitał. Najważniejsze, by wpłacać środki systematycznie i ograniczyć częstotliwość wypłat.

Ile można zyskać? Wysokość wypracowanych odsetek zależy od kilku czynników, tj. oprocentowania oraz kwoty zdeponowanej na koncie oszczędnościowym. Im wysokość kapitału jest wyższa, tym większy zysk odnotujemy po 12 miesiącach oszczędzania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]