Jak bezpiecznie płacić w internecie?

0
2412

Płatności w internecie są coraz bardziej popularne – możemy korzystać z nich do płacenia za zakupy oraz różne usługi nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Jeśli także chcesz korzystać z płatności on-line, sprawdź razem z nami, jak robić to bezpiecznie!

Dzisiaj coraz więcej osób korzysta z płatności internetowych. On-line możemy zapłacić niemalże za wszystko – możemy zrobić zakupy, możemy opłacić rachunki i raty kredytów i pożyczek, możemy przelać pieniądze innym osobom, doładować telefon czy też wspomóc organizacje charytatywne.

Niezależnie od tego, za co płacimy, powinniśmy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W przeciwnym przypadku nasze dane mogą być wykorzystane niezgodnie z naszą wolą i możemy stracić wszystkie pieniądze. Co roku liczba ataków cyberprzestępców rośnie, dlatego warto wiedzieć, na co uważać.

Szybkie przelewy

Zasadniczo wtedy, gdy wybierzemy szybkie przelewy, na przykład obsługiwane przez przelewy24.pl, możemy wykonać bezpieczną transakcję. W tym przypadku plusem jest też szybkość płatności – pieniądze są przekazywane szybciej niż przy zwykłych przelewach międzybankowych.

Musimy jednak mieć się na baczności, aby nie wykonać szybkiego przelewu na podstawionej stronie. Uważajmy na różne linki przesyłane do nas w wiadomościach – przy płatności korzystajmy tylko z tych na stronach sklepów.

Przelewy zwykłe

Gdy chcemy zapłacić zwykłym przelewem, musimy mieć się bardziej na baczności. Uważajmy na to, komu podajemy dane do logowania się do naszego banku i nigdy nie logujmy się do niego w otwartych sieciach WiFi i w kafejkach internetowych.

Musimy też uważać na tak zwany phishing, czyli próby wyłudzenia danych do płatności. Najczęściej mają one formę e-maila z informacją o blokadzie naszego konta, niedostarczeniu przesyłki. Nie klikajmy w takie linki! Warto też regularnie skanować komputer pod kątem wirusów – one również mogą przechwytywać nasze dane i przekazywać je cyberprzestępcom.

Płatności kartami

Musimy też uważać, gdy chcemy płacić kartą. Bezpieczniej zrobić to z systemami płatności on-line jak przelewy24.pl, ponieważ wtedy mamy pośrednika dodatkowo dbającego o bezpieczeństwo i dane naszej karty nie są wtedy dostępne dla drugiej strony.

Aby nie narazić się na kradzież, nie podawajmy nikomu naszych danych i nie płaćmy na podejrzanie wyglądających stronach.

Płatności mobilne

Coraz bardziej powszechne są też płatności mobilne – z użyciem smartfonów. Tutaj także powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie. Niestety, nie zawsze aplikacje są zupełnie bezpieczne i zdarzają się problemy z oprogramowaniem powodujące zagrożenie dla użytkowników.

Nie płaćmy nigdy na podejrzanych stronach, uważajmy na podawanie swoich danych w mało znanych aplikacjach. Korzystajmy z bezpiecznych systemów, na przykład wspomnianego już przelewy24.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]