Zakup mieszkania lub innej nieruchomości? Zakup działki? Wszystkie te transakcje łączą się z wizytą w kancelarii notarialnej. Spotkanie z notariuszem jest niezbędne do tego, aby tak ważne transakcje finansowe opiewające na ogromne kwoty, przebiegły zgodnie z prawem. Czuwa nad tym notariusz, czyli jeden ze specjalistów pracujących w szeroko pojętej dziedzinie prawa.
Kim jest notariusz?
Notariusz to prawnik, który zdał odpowiednie egzaminy i został wpisany na listę notariuszy, a następnie prowadzi swoją działalność w postaci kancelarii notarialnej. Do notariusza można wybrać się w celu załatwienia bardzo wielu różnych spraw – notariusz zabezpieczenie pod kątem zgodności z prawem. Można zatem powiedzieć, że stoi na straży prawa, swoją obecnością i podpisem z pieczęcią stwierdza, że wszystko przebiegło zgodnie z nim. U notariusza można zatem złożyć weksle finansowe czy napisać testament, dać pełnomocnictwo na papierze czy potwierdzić notarialnie kserokopię dokumentów za zgodność z oryginałem. Spektrum usług notariusza jest dosyć szerokie.
Kancelaria notarialna – jak umówić się na spotkanie z notariuszem?
W jaki sposób umówić się na spotkanie z notariuszem? Kancelaria notarialna to miejsce, do którego przychodzi się zgodnie z umówionym terminem. Notariusz ma spotkania z klientami o określonych godzinach, często takie spotkania trwają nawet wiele godzin. Tak jest w przypadku zawierania bardzo skomplikowanych umów, nad którymi czuwa właśnie notariusz. Lepiej zatem umawiać się osobiście lub przez telefon, dzwoniąc wcześniej do sekretariatu kancelarii notarialnej. W przypadku prostych usług takich jak na przykład potwierdzenie kserokopii dokumentów czy tłumaczenia dokumentów, które zostały wykonane przez tłumaczy przysięgłych, często nie jest konieczny bezpośredni kontakt z notariuszem.
Ceny u notariusza
Usługi notariusza kosztują sporo, jednak oczywiście nie za wszystko zapłaci się tam jak za sól. Przykładowo potwierdzenie kserokopii dokumentów to najczęściej koszt tylko kilkudziesięciu złotych. O wiele więcej kosztują opłaty związane z zawieraniem umów na przykład kupna sprzedaży mieszkania czy domu. Stawki notariusza nie są jednak wymyślone przez niego z głowy, a ściśle kontrolowane przez państwo.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl.