Urządzenia wielofunkcyjne, czyli co należy wiedzieć przed zakupem

0
2487
Urządzenia wielofunkcyjne, czyli co należy wiedzieć przed zakupem

Po co się rozdrabniać i kupować wiele urządzeń, skoro można mieć wszystko w jednym, wielofunkcyjnym “kombajnie”? Do takich wniosków dochodzi coraz więcej osób, które w swojej pracy potrzebują zarówno drukarki, jak i skanera, a to przecież nie wszystko, na co stać urządzenie wielofunkcyjne. Zanim jednak wybierzemy to konkretne, lepiej dowiedzieć się o nim kilku istotnych rzeczy.

Czym jest sprzęt wielofunkcyjny?

Urządzenie wielofunkcyjne, zresztą jak sama nazwa wskazuje, zapewnia szeroki zakres obsługiwanych czynności, z których możemy korzystać w codziennej pracy. We wstępie wspomnieliśmy o najbardziej powszechnym zastosowaniu, czyli drukowaniu i skanowaniu, ale nie zapominajmy, że taki sprzęt pozwala też kserować i faksować.

Jaki model wybrać? Atramentowy czy laserowy?

Na początku musimy się zastanowić, jaki rodzaj urządzenia będzie lepszy: atramentowy czy laserowy. Ten pierwszy mniej kosztuje i jest niejako stworzony do domowych warunków. A to dlatego, że polecany są dla osób drukujących mało, okazjonalnie, a mimo to sprzęt doskonale radzi sobie z drukowaniem dobrej jakości kolorowych zdjęć. Jeśli planujemy zakup sprzętu do biura, to zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o urządzeniu laserowym. Jest on bardzo wydajny, dzięki czemu można z niego korzystać intensywnie. Drukuje nie tylko wysokiej jakości dokumenty, ale też prezentacje i wykresy, co w warunkach firmowych ma ogromne znaczenie.

Drukowanie oraz koszty eksploatacjiDrukowanie oraz koszty eksploatacji

Drukowanie oraz koszty eksploatacji

Przed zakupem musimy zwrócić uwagę na szereg parametrów, w szczególności na to, jak urządzenie radzi sobie z drukowaniem. Istotna jest szybkość drukowania, ale też koszty eksploatacji, czyli cena za tusze/tonery i wydruku jednej strony. Prędkość podana jest w stronach na minutę. Jeśli zaś chodzi o koszty, to sprawdźmy koniecznie, jaka jest dostępność tuszów lub tonerów, ile kosztują i czy łatwo dostać dobrej jakości zamienniki.

Rozdzielczość skanera

Wysoko oceniane urządzenie wielofunkcyjne musi też być wyposażone w porządny skaner, który cechuje się odpowiednio dobrą rozdzielczością. To szczególnie ważne przy skanowaniu zdjęć i obrazów, gdyż w tej sytuacji szczegóły grafiki wpływają w dużym stopniu na jakość zeskanowanego pliku.

Komunikacja

Lepsze urządzenie, takie ze średniej półki, wyposaża się w moduł Wi-Fi. Pozwala on podłączyć drukarkę do sieci bezprzewodowej – firmowej lub domowej. Przydaje się też slot na karty pamięci, dzięki któremu wydrukujemy zdjęcia bezpośrednio z karty, czyli bez włączania komputera. Takie drukowanie jest jednak możliwe tylko w przypadku urządzeń wyposażonych w wyświetlacz LCD.

Czym jest sprzęt wielofunkcyjny

Rozmiary

Urządzenia wielofunkcyjne są przeważnie bardzo duże, zdecydowanie większe niż tradycyjna drukarka czy skaner. Planując więc taki zakup, powinniśmy pomyśleć nad miejscem, w którym stanie ten sprzęt. Przeważnie w biurze nie ma z tym problemu, ale w domu, gdzie mamy wiele innych rzeczy, może być z tym problem. A jak chcemy swobodnie korzystać z urządzenia wielofunkcyjnego, musimy wygospodarować trochę dodatkowej przestrzeni.

Jak widać, jest trochę parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę, ale co się dziwić – w końcu to urządzenie sporych rozmiarów, z wielką ilością funkcji.

[Głosów:2    Średnia:3/5]