System zarządzania produkcją – jak wybrać ofertę?

0
1219
System zarządzania produkcją - jak wybrać ofertę

Kiedy biznes rośnie i rozwija się, a zarządzanie tylko dzięki zasobom ludzkim przestaje spełniać potrzeby przedsiębiorstwa produkcyjnego, czas na wdrożenie systemu zarządzania produkcją. Współpraca z firmą oferującą takie specjalistyczne oprogramowanie to kontrakt, który ma poprawić zyski w firmie. Jak więc wybrać najlepszą ofertę?

Przejrzyste przedstawienie kosztów

Na pierwszym spotkaniu z firmą oferującą systemy zarządzania produkcją należy poprosić o pełną wycenę usługi. Zazwyczaj nie jest to jedynie koszt licencji na oprogramowanie, ale także szeregu innych usług, takich jak wdrożenie, szkolenia dla pracowników czy pomoc posprzedażowa. Takie dodatkowe koszty, jeżeli nie wchodzą w zakres ceny za system zarządzania produkcją, powinny być jasno wykazane.

Na tej podstawie można dopiero podjąć decyzję, czy założony budżet będzie w stanie pokryć te wszystkie wydatki. Wiele firm oferuje rozłożenie płatności na raty. Warto dowiedzieć się, czy nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Oferta może również nie uwzględniać dodatkowych kosztów przez pierwsze 12 miesięcy, po czym sytuacja się zmienia.

Wsparcie po wdrożeniu

Obsługa systemu zarządzania produkcją może być skomplikowana, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z bardzo zaawansowanym oprogramowaniem. Po wdrożeniu nie zawsze posługiwanie się nim jest dla pracowników czy też kadry zarządzającej zupełnie klarowne i dlatego tak ważna jest możliwość skorzystania z pomocy technicznej lub merytorycznej już po zakończeniu wdrażania.

Niektóre oferują swoim klientom całodobową pomoc w tym zakresie gratis. Inne zaś wliczają to jako dodatkowy koszt. Warto zastanowić się, biorąc pod uwagę budżet na zakup całego oprogramowania, które z tych rozwiązań będzie bardziej opłacalne.

Profesjonalizm i dobre referencje

Jeszcze przed pierwszym spotkaniem z firmą, która przedstawi ofertę obejmującą system zarządzania produkcją dopasowany do potrzeb danego biznesu, warto zajrzeć na jej stronę www. Jest budowa, klarowność i intuicyjność może dużo powiedzieć o samej usłudze firmy i jakości późniejszej współpracy.

Szczególnie uważne należy przyjrzeć się działowi referencji i opinii oraz temu, czy firmy o podobnej wielkości i profilu działania chwalą sobie współpracę z danym dystrybutorem specjalistycznego oprogramowania dla firm produkcyjnych.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]