Czym jest system andon i gdzie można go wdrożyć

0
1329
Czym jest system andon i gdzie można go wdrożyć

W firmach produkcyjnych sporo się dzieje. Gonią terminy i cele do realizacji, często jest sporo stresu co wynika z zawodności maszyn. Chociaż współczesne fabryki i linie produkcyjne są całkowicie skomputeryzowane, zaprogramowane, nie zawsze wszystko działa na medal. System andon to jeden z systemów kontroli produkcji, pozwalający w szybki sposób sygnalizować o usterkach i akwariach.

Historia systemu andon

System ten wywodzi się z dalekiej Japonii, a dokładnie z fabryk motoryzacyjnego koncernu Toyoty. To właśnie w nich po raz pierwszy wprowadzono system andon. Japońska etymologia tego słowa oznacza sygnalizator. Dokładnie właśnie taka idea przyświeca systemowi andon – za pomocą prostych sygnałów świetlnych informuje się o pojawiających się podczas produkcji błędach i akwariach. Sygnalizacja świetlna ma określoną legendę, zatem każdy kolor światła oznacza coś konkretnego. W ten sposób przekazuje się informacje o stanie produkcji i maszyn. Określony kolor światła może być podstawą do zatrzymania maszyn lub też produkcja jest kontynuowana jednego z większym nadzorem.

System andon dzisiaj

Od czasu wdrożenia systemu Andon fabryk koncernu Toyoty minęło sporo czasu. Łatwo można się zatem domyślać, że sam system uległ pewnym zmianom i rozwojowi. Dzisiaj w systemie Andon wykorzystuje się zatem już nie tylko światła, ale też na przykład sygnały dźwiękowe czy muzykę, a także sygnały graficzne. Operatorzy maszyn na pulpitach swoich komputerów obserwują cały przebieg linii produkcyjnej, na bieżąco informując określonymi sygnałami o pojawiających się błędach. Przez cały czas mają do tego podgląd pracownicy z działu zarządzania, kierownicy wydające decyzje o przerwaniu produkcji czy naprawie maszyn. System ten pomaga zatem w prawidłowej komunikacji pomiędzy pracownikami różnych szczebli i różnych działów, którzy w firmie produkcyjnej wspólnie pracują nad uzbrojeniem produkcji i lepszymi wynikami.

Co daje system andon człowiekowi

System ten to ogromne wsparcie dla ludzi pracujących w firmach produkcyjnych. Komunikacja pomiędzy pracownikami może być zamrożona do informowania za pomocą odpowiednich kolorach światła o pojawiających się problemach. Poza tym system ten pozwala na gromadzenie danych o produkcji i wykorzystywanie ich w planowaniu produkcji w przyszłości. Na bieżąco generowane są raporty i analizy, które mogą być przedstawione, interpretowane. To zatem całościowe system usprawniający pracę w firmie produkcyjnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]