Zamki szyfrowe mechaniczne czy elektroniczne?

0
2662
Zamki szyfrowe mechaniczne czy elektroniczne?

Na dzisiejszym rynku zabezpieczeń dostępnych jest wiele urządzeń, uniemożliwiających osobom niepowołanym dostęp do danych pomieszczeń, czy na przykład skrytek. Najpopularniejsze ze z nich są zamki szyfrowe, dostępne w dwóch wersjach: mechanicznej oraz elektronicznej. Który z nich lepiej spełni swoją rolę?

Czym jest zamek szyfrowy?

Jak sama nazwa wskazuje, zamek szyfrowy jest urządzeniem zabezpieczającym, które umożliwia otwarcie drzwi, szafki lub sejfu dopiero po użyciu właściwie szyfru. Zaletą tego rodzaju zamków jest fakt, że do otwarcia nie jest wymagany jest klucz ani karta dostępu – nie ma więc ryzyka, że w przypadku ich zagubienia lub kradzieży stracimy dostęp do danego pomieszczenia.

Zamki mechaniczne

Niegdyś powszechnie stosowane jako zabezpieczenie sejfów – obsługa mechanizmu zamka odbywała się przy użyciu obrotowej tarczy z trójkątnym wskaźnikiem oraz podziałką numeryczną . Obecne zamki mechaniczne mają formę również klawiatury numerycznej – takie rozwiązanie jest prostsze, gdyż nie wymaga tak dużej jak w przypadku operowania pokrętłem precyzji w wybieraniu szyfru. Istotną zaletą zamków mechanicznych jest również fakt, że do prawidłowego funkcjonowania nie wymagają zasilania ani zewnętrznego okablowania. Stosowane są np. do zabezpieczania szafek pracowników w zakładach pracy.

Zamki elektroniczne

Choć z wyglądu przypominają zamki mechaniczne, działają na nieco innego zasadzie. Po wpisaniu i zatwierdzeniu całego szyfru oprogramowanie sterujące urządzeniem analizuje wprowadzone dane – jeśli pokrywają się one z zapamiętanym kodem, urządzenie zwalnia blokadę drzwi. Do funkcjonowania zamki elektroniczne wymagają dostępu do energii elektrycznej, ponadto powinny być podłączone do zewnętrznego systemu komputerowego, zarządzającego ich pracą. To zwiększa ryzyko wystąpienia awarii. Z drugiej strony jednak zamki elektroniczne mogą zostać zaprogramowane do obsługi kodów niepowtarzalnych – oznacza to, że raz wykorzystany kod nie może zostać użyty ponownie. Rozwiązanie to może być stosowane do zamykania np. skrytek na lotniskach, gdzie zwykłych zamek mechaniczny nie jest w stanie zapewnić należytego poziomu bezpieczeństwa, gdyż każda osoba, która poznała szyfr będzie mogła go użyć do otwarcia szafki nieograniczoną ilość razy. Ponadto zamki elektroniczne mogą zostać zaprogramowane tak, by uruchamiały systemy alarmowe w przypadkach kilku nieudanych prób otwarcia.

Wysokiej klasy zamki szyfrowe mechaniczne i elektroniczne znajdziemy w ofercie firmy ATLine, specjalizującej się w tworzeniu systemów zabezpieczeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]