Jak działają szybkie przelewy bankowe?

0
1632

Każdego dnia na całym świecie wykonywanych jest miliony przelewów bankowych. Odkąd pojawiła się bankowość mobilna, przedsiębiorcy oraz klienci indywidualni chętnie korzystają z jej udogodnień. Doceniają możliwość przelewania środków na inny rachunek bankowy bez wychodzenia z domu z dowolnego miejsca na świecie. Obecnie mają możliwość wyboru spośród dwóch rodzajów przelewów – przelewy tradycyjne oraz szybkie przelewy bankowe.

Czym charakteryzują się szybkie przelewy bankowe?

Wykonując przelew na konto w tym samym banku, środki są na nim dostępne natychmiast po jego realizacji, natomiast odbiorca może z nich korzystać po kilku sekundach od zlecenia. Inaczej jest w przypadku przelewu na konto w innym banku. W takim przypadku otrzymuje on pieniądze zgodnie z godzinami udostępniania płatności przez KIR. Może się więc okazać, że przelew zrealizowany zostanie dopiero następnego dnia lub w przypadku ostatniego dnia przed weekendem – w poniedziałek.

Szybkie przelewy bankowe funkcjonują inaczej. Cały proces przebiega w ten sam sposób, jak przy zwykłych przelewach na konto w tym samym banku. Odbiorca otrzymuje pieniądze w czasie rzeczywistym i może z nich korzystać natychmiast po zrealizowanym przekazaniu środków niezależnie od tego, w jakim banku posiada konto.

Szybkie przelewy bankowe – kto z nich korzysta?

Spotkały się z dużym zainteresowaniem przede wszystkim przedsiębiorców, którzy bardzo często muszą zrealizować przelew w określonym terminie w celu wywiązania się z obowiązków względem ZUS i US. Szybkie przelewy bankowe mają swoje zastosowanie podczas zapłaty za wykonanie usługi lub uregulowania należności pomiędzy kontrahentami.

Korzystają z nich również klienci indywidualni. Często zapominamy o zapłacie raty kredytu lub rachunku za światło, wykonując przelew ostatniego dnia ustalonego terminu. Szybkie przelewy bankowe są więc pewnego rodzaju ratunkiem, który chroni ich przed konsekwencjami wynikającymi z niewywiązania się z obowiązków finansowych względem innych jednostek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]