Garść przydatnych informacji na temat komputerów przemysłowych

0
1154

Z komputerem miał styczność niemałe każdy. Są to powszechnie używane urządzenia, które wykorzystane są zarówno w domach, jak i w firmach. Do użytku domowego i biurowego wystarczą standardowe modele komputerów, ale w halach produkcyjnych sięga się już po komputery przemysłowe. Ich moc obliczeniowa bez wątpienia robi wrażenie. Podobnie jak wytrzymałość.

Czy wiesz, czym jest komputer przemysłowy?

Obecnie komputery przemysłowe są wręcz koniecznością w przypadku hal produkcyjnych. Urządzenia pracujące w samym środku fabryki różnią się znacząco specyfikacją od tych standardowych modeli. Inne wymogi stawia się komputerowi w biurze, restauracji czy sklepie.

Komputery przemysłowe są urządzeniami stworzonymi do zadań specjalnych, czyli do pracy w warunkach trudniejszych niż domowe/biurowe. Są one dużo bardziej wytrzymałe od tradycyjnych komputerów. Wymaga się od nich bezawaryjności i prawidłowego działania w trudnych warunkach – nie może dojść do ich uszkodzenia nawet po zalaniu czy pod wpływem ekstremalnych temperatur.

Po czym poznać komputery przemysłowe?

Mogłoby się wydawać, że przemysłowy komputer, który przeznaczony jest do pracy w trudnych warunkach w fabryce, będzie urządzeniem o nieprzeciętnych rozmiarach. W praktyce jest zupełnie inaczej. Ma on relatywnie małą i zwartą obudowę. Oczywiście istnieje możliwość rozbudowy takiego urządzenia o dodatkowe moduły, do czego służą chociażby karty rozszerzeń PCI.

Charakterystyczne dla komputera przemysłowego jest to, że jest odporny na warunki środowiskowe. Nie są straszne mu ujemne i bardzo wysokie temperatury, wilgoć, zalanie, wstrząsy, wibracje ani też promieniowanie elektromagnetyczne. Urządzenia te wyposażone są w chłodzenie pasywne i oszczędne w działaniu. Niewielki pobór mocy przy tak ogromnej mocy obliczeniowej robi duże wrażenie.

A jak wygląda kwestia sterowania takim urządzeniem?

Komputery przemysłowe nie są sterowane w taki sposób, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych komputerów, które używamy na co dzień w domu czy biurze. Najczęściej urządzenia te są podłączone do monitorów dotykowych. To właśnie przy ich pomocy steruje się danymi przetwarzanymi na komputerze. Nie ma wobec tego żadnych klawiatur ani też myszek komputerowych.

Na monitorach dotykowych się jednak nie kończy. Do dyspozycji jest wiele dodatkowych gadżetów, które ułatwiają sterowanie komputerami przemysłowymi. Wystarczy je odpowiednio zaprogramować, aby uzyskać dostęp do potrzebnych funkcji urządzenia w prosty i wygodny sposób. Zwykle sterowanie ogranicza się do naciśnięcia konkretnego przycisku na monitorze dotykowym.

P.S. polecam się na przyszłość w przypadku tekstów specjalistycznych i tematycznych, pozdrawiam 😉

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]